Śledź nas na Twitter

razem z 15 osobami

Bądź na bieżąco

Dołącz do 500 czytelników RSS

Wybór niani – rekrutacja najlepszej kandydatki

Mamy wracające do pracy coraz częściej decydują się na pomoc niani w codziennej opiece nad dzieckiem. Coraz więcej rodzin mieszka i pracuje poza swoim rodzinnym miastem w związku z tym niezastąpiona wcześniej instytucja babci staje się bardzo często rozwiązaniem nieosiągalnym. Kiedy nie możemy lub może czasem nie chcemy aby babcia zajmowała się naszym dzieckiem, nie jesteśmy również skłonni oddać naszego maluszka do żłobka w obawie o brak indywidualnej opieki – pozostaje nam rozważenie zaangażowania niani.

Dwa najbardziej typowe źródła pozyskania niani to „po znajomości”, czyli zapraszamy do współpracy osobę, która sprawdziła się u naszych znajomych oraz poszukiwania na portalach internetowych dedykowanych tej tematyce.

Bez względu na to, skąd mamy kontakt do kandydatki na opiekunkę, przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba się z nią spotkać i osobiście przekonać się, że jest to osoba, której jesteśmy w stanie zaufać i pozostawić samodzielnie z naszą pociechą.

Jak zatem poprowadzić spotkanie „rekrutacyjne” na idealną nianię? Poniżej proponujemy kilka podpowiedzi oraz konkretne pytania, które warto zadać zaproszonej kandydatce.

Aby spotkanie przebiegło efektywnie:

– zaproś max. po 2-3 kandydatki na jeden dzień w odstępach czasowych, które pozwolą Wam na swobodną rozmowę (30-45 min); więcej osób zaproszony na jeden dzień spowoduje, że nie zapamiętasz czym się od siebie różniły i tym trudniej będzie Ci podjąć decyzję,

– na początku spotkania uprzedź swoją rozmówczynie, jak będzie przebiegać rozmowa, że chciałabyś zadać klika ważnych dla ciebie pytań i zależy ci na otwartej i naturalnej rozmowie, która pozwoli wam się wzajemnie poznać,

– jeśli to możliwe pozwól niani wejść w interakcję z twoim dzieckiem, pozwoli ci to szybko ocenić, czy takie aspekty, jak: sposób zwracania się do niego, zachowywany dystans, stopień czułości i ciepła okazywany dziecku są na oczekiwanym poziomie (niektórzy rodzice wolą, aby niania utrzymywała większy dystans ze swoim podopiecznym, inni oczekują że stanie się ona dla dziecka niemal członkiem rodziny – w pierwszym kontakcie zobaczysz, który styl jest dla kandydatki bardziej naturalny)

Pytania, które warto zadać w trakcie spotkania:

– Proszę mi opowiedzieć o swoich doświadczeniach w roli niani. (jakimi podopiecznymi się Pani opiekowała, w jakim okresie, dlaczego zakończyła się współpraca z daną rodziną)

– Które z tych doświadczeń wspomina Pani najmilej, najlepiej się Pani pracowało i dlaczego? (warto zwrócić uwagę, czy podała przykład dziecka, przy którym musiała się najmniej napracować, bo np. całymi dniami spało albo bawiło się samodzielnie; czy też np. dziecka które najlepiej przy niej się rozwinęło i zdobyło konkretne umiejętności dzięki jej pracy)

– Czy mogłaby mi Pani opowiedzieć o takiej z jednym ze swoich podopiecznych, w której była Pani szczególnie dumna, że dobrze się Pani sprawdziła w swojej roli? (pozwoli ci to zrozumieć, co kandydatka uzna za ważne w swojej roli)

– Odnosząc się np. do Pani ostatniego podopiecznego, proszę opowiedzieć jak wyglądał typowy dzień spędzony z dzieckiem. (możesz tu zweryfikować czy przywiązuje wagę do regularnych pór karmienia; jak dużo i chętnie wychodzi z dzieckiem na świeże powietrze; na ile wykorzystuje czas snu dziecka np. na przygotowanie posiłków, aby w pozostałym czasie poświęcić mu sto procent uwagi; czy stosuje się do zaleceń i próśb rodziców; czy ma ciekawe pomysły na zagospodarowanie czasu maluszka)

– Proszę opowiedzieć, w jaki sposób będzie się Pani bawiła np. z 10 miesięcznym dzieckiem, a jakie zabawy zaproponuje Pani maluszkowi gdy będzie w wieku 18-24 miesiące. (zwróć uwagę czy ma świadomość, jak zwykła zabawa może wpływać na rozwój dziecka ruchowy i umysłowy; czy będzie podawała tylko kupione zabawki, czy też jest w stanie przygotować kreatywne zabawy w oparciu o proste codzienne przedmioty i czynności; zapytaj na koniec skąd będzie czerpała wiedzę jakie zabawy i aktywności są najodpowiedniejsze dla dziecka w danym wieku)

– Czy w poprzednich rodzinach zdarzyły się Pani jakieś nieporozumienia z rodzicami, np. nie chcieli wprowadzić czegoś co Pani proponowała, lub oczekiwali od Pani rzeczy, których nie chciała Pani robić. (odpowiedź, że nie było takich sytuacji wcale nie jest najlepsza, każdemu mogą się one zdarzyć – ważne jedynie aby zweryfikować czy dotyczyły kwestii, które dla ciebie również są kluczowe i jak niania zachowała się w danej sytuacji, czy rozmawiała otwarcie z rodzicami o swoich wątpliwościach, czy też np. i tak robiła „po swojemu”)

– Proszę powiedzieć czego Pani nie robi sama bez konsultacji z rodzicami (chodzi np. o podawanie leków, zabieranie dziecka w nieustalone z rodzicami miejsca i wszystko to co dla Ciebie byłoby nieakceptowalne, gdyby niania zrobiła bez wcześniejszego zapytania)

– Czy umie Pani udzielać pierwszej pomocy dziecku? Proszę opowiedzieć o takiej najtrudniejszej sytuacji związanej ze zdrowiem dziecka, jak się Pani wtedy zachowała.

W trakcie spotkania warto też zwrócić uwagę na:

– pytania, które zadała niania, czy coś ją zaciekawiło, czy chciała się dowiedzieć więcej o dziecku, jego nawykach i upodobaniach,

– sposób wysławiania się – pamiętaj, że niania będzie towarzyszyć codziennie twojemu dziecku w okresie, kiedy będzie się ono uczyło mówić, warto zatem, żeby nie była to osoba ani małomówna (nie będzie stymulować dziecka do nauki), ani popełniająca rażące błędy w wymowie,

– czy niania umyła ręce przed przywitaniem się z dzieckiem – to jej codzienne nawyki będą potem decydować o poziomie higieny, który utrzyma w kontakcie z maluchem,

… i oczywiście poza wszystkim to co najważniejsze – czy jesteście w stanie się po prostu dogadać, czy jesteś w stanie ją polubić i jej po ludzku zaufać, czy będziesz (na ile to możliwe w pierwszych tygodniach) spokojna zostawiając ją samą z twoim skarbem w domu?

Jeśli do powyższych pytań dołączysz czujność, wyostrzysz zmysł obserwacji i najlepiej przeprowadzisz te rozmowy z druga osobą, tak aby móc skonfrontować swoje wnioski i odczucia (jeśli tata nie może, poproś inną doświadczoną mamę – przyjaciółkę, sąsiadkę, kuzynkę) szansa, że ty i twój bobas będziecie zadowoleni z wyboru zdecydowanie się zwiększa.

Powodzenia!

Marta Remiszewska-Chudy

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Powiązane Artykuły

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/rodzina/ftp/karieramamy/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
Ten artykuł ma 0 komentarzy

Dodaj komentarz

*