Śledź nas na Twitter

razem z 15 osobami

Bądź na bieżąco

Dołącz do 500 czytelników RSS

Wielki powrót – czyli Mama wraca do pracy (Część 8)

pół żartem pół serio przemyślenia doradcy zawodowego i spełnionej mamy robiącej karierę.

Część 8 O pracy tymczasowej

Wiosna przyszła, zapachniały bzy i właściwie o pracy jakoś myśleć się nie chce…bardziej już o wakacjach…Wakacje to całkiem dobry moment na to, aby spróbować różnych form pracy, zyskać nowe umiejętności i kompetencje, albo zwyczajnie trochę „dorobić”.

Okres urlopów często jest dla firm bardzo trudnym momentem. Wielu pracowników wyjeżdża na urlopy. Agencje pracy tymczasowej przezywają prawdziwe oblężenie zleceniodawców. W czasie wakacji wiele małych firm (głównie handlowo- usługowych) „rozkwita” na te kilka ciepłych miesięcy i również szuka czasowych pracowników.

Dla mam, które do tej pory zajmowały się domem i chcą powoli wrócić na rynek pracy – praca czasowa w wakacje może być bardzo dobrym rozwiązaniem, z co najmniej kilku powodów.

Ze względów „technicznych” – często dzieci wysyłamy do babć na działkę, kolonie czy inne formy wypoczynku, zatem domowych obowiązków mamy jakby mniej. Odchodzi nam stres związany z myśleniem „co tam w domu?” i „muszę lecieć ugotować rodzinie obiad”. Wbrew pozorom dla mam powracających do pracy, wdrożenie do nowych obowiązków i poukładanie sobie od nowa grafiku domowego nie jest takie proste. Nawet te mamy, które mają już doświadczenia stałej pracy, na początku mówią o trudnościach organizacyjnych. Do tej pory najczęściej same zajmowały się domem i pociechami, a teraz trzeba codzienne prace rozdzielić na nowo. I właśnie praca czasowa, niekoniecznie na etat jest dobrym sprawdzianem tego, jak cała rodzina funkcjonuje w nowych rolach. Praca w wakacje daje możliwość „łagodniejszego” wejścia w codzienne obowiązki pracownika.

Ponadto jest więcej możliwości sprawdzenia się lub wejścia w nowe, nie znane nam dotychczas obszary zawodowe.

Piszę o pracy w wakacje już teraz, maj bowiem zbliża się ku końcowi i właściwie zostaje nam tylko miesiąc na poczynienie kroków, które mogą zaowocować zatrudnieniem nas w letnich miesiącach. Jeśli chciałybyśmy pracować w handlu i usługach, tam gdzie mamy kontakt
z ludźmi i pożywieniem na pewno przyszły pracodawca będzie oczekiwał wyrobienia „książeczki Sanepidu” czyli – Książeczka zdrowia sanitarno – epidemiologicznej.

Kwestię badań, regulują następujące przepisy:

 • Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U., Nr 234, poz. 1570),
 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (Dz. U. Nr 25, poz. 191),
 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (Dz. U. Nr 133, poz. 939),
 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 października 2007 roku w sprawie rodzaju biologicznych czynników chorobotwórczych podlegających zgłoszeniu, wzorów formularzy zgłoszeń dodatnich wyników badań laboratoryjnych w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych, okoliczności dokonywania zgłoszeń oraz trybu ich przekazywania (Dz. U. z 2007 r. Nr 203, poz. 1467).

Prace przy jakich wymagana jest aktualna książeczka zdrowia sanitarno-epidemiologiczna:

 • żywienia zbiorowego [stołówki, restauracje, puby, kantyny i inne obiekty gastronomi
 • obrotu nieopakowaną żywnością lub produkujących żywność [sklepy spożywcze, zakłady mięsne];
 • zakładach mleczarskich [mleczarnie];
 • opieki zdrowotnej i żłobkach, przedszkolach;
 • aptekach, sklepach zielarskich;
 • stewardów i stewardes na statkach powietrznych i wodnych;
 • w gospodarstwach rolnych u osób mających bezpośredni kontakt z nieopakowaną żywnością – dotyczy to również rolników indywidualnych.

Pierwszym krokiem do uzyskania książeczki sanepidu jest zakup czystego druku książki sanitarno-epidemiologicznej. Druk ten można dostać w kioskach z drukami np. przy urzędach (np. skarbowym) Koszt ok. 3 zł. Następnie zgłaszamy się do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej po 3 fiolki (próbówki) na kał. Przez trzy dni codziennie przynosimy jedną fiolkę z próbką kału do badania. Generalnie przy zgłoszeniu się po próbówki otrzymujemy instrukcję w jaki sposób je wykonać. Koszt badania w stacji to około 100 zł. Jest to podstawowe badanie na nosicielstwo wymagane przy zatrudnieniu przez pracodawcę.

Następnie po kilku dniach od ostatniego badania (ok. 10 dni oczekiwania na wyniki) otrzymujemy wynik badania. Po wynik należy zgłosić się do stacji w godzinach od 10.00 do 15.00. Z wynikiem zgłaszamy się do lekarza pierwszego kontaktu i on wpisuje wynik badania do książeczki.

W Warszawie Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna mieści się na ul. Żelaznej 79, Tel. (0 22) 620 90 01 http://www.wsse.waw.pl/

Oczywiście, nie warto wyrabiać książeczki „na zapas”, ponieważ większość badań wykonuje się tuż przed podjęciem pracy, chciałam jednak to zasygnalizować.

Praca tymczasowa to nie tylko handel czy usługi, ale także normalna praca biurowa na zastępstwo, zgodna z posiadanymi kwalifikacjami. Plusów takiej pracy jest wiele, nie tylko poznajemy firmę, szefów i możemy się nauczyć nowych umiejętności, ale także mamy okazję pokazać nasze kompetencje, które mogą zaowocować podjęciem później stałej pracy ( w przypadku wolnych wakatów). Firmy chętnie rekrutują tych pracowników, z którymi już mieli kontakt i dobrą o nich opinię.

Aktualnie jest wiele agencji zajmującej się poszukiwaniem pracowników do pracy czasowej, poniżej podaję adresy internetowe do kilku z nich. Naprawdę, jeśli poważnie myślimy o podjęciu pracy w wakacje warto już teraz skontaktować się z agencjami i złożyć tam swój życiorys.

http://www.itcgrupa.pl/

http://www.ottopraca.pl/

http://www.jobfinder.pl/

http://www.actionstaff.pl/

http://www.workexpress.pl/

http://www.personnelsolutions.pl/

http://www.workprofit.pl/

http://www.gowork.pl/praca_tymczasowa

Magdalena Wołkowicz
Life Advisor, Mentor&Coach
www.lifeadvisor.eu

Prowadzę indywidualne doradztwo zawodowe i życiowe, a także specjalizuję się w tzw. life coachingu. Jeśli masz problemy ze znalezieniem pracy lub inne osobiste – skontaktuj się ze mną, a chętnie pomogę

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Powiązane Artykuły

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/rodzina/ftp/karieramamy/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
Ten artykuł ma 0 komentarzy

Dodaj komentarz

*