Śledź nas na Twitter

razem z 15 osobami

Bądź na bieżąco

Dołącz do 500 czytelników RSS

Wielki powrót – czyli Mama wraca do pracy (Część 6)

pół żartem pół serio przemyślenia doradcy zawodowego i spełnionej mamy robiącej karierę.

Część 6 – Życiorys cd.

Poprzednio omówiliśmy część związaną z wpisywaniem danych kontaktowych do życiorysu. Teraz przejdziemy do kolejnych składowych.

2. Motto życiowe/ cytat lub Cel zawodowy – ponieważ cv powinno świadczyć o nas, możemy podzielić się z potencjalnym pracodawcą naszym życiowym mottem (jeśli go mamy) lub ulubionym cytatem. To sprawi, że będziemy „rozpoznawalni”. Mój cytat, którym kieruję się w życiu i często wpisuję w dokumenty (zarówno cv jak i list motywacyjny) brzmi: „Jeżeli nie potrafisz pracować z miłością, lepiej abyś porzucił swą pracę i usiadł na progu świątyni biorąc jałmużnę od tych, którzy pracują z radością”. Jest to myśl Kahlila Gibran’a J. Jednak jeśli nie mamy życiowego motta warto napisać cel zawodowy. Cel zawodowy służy do tego aby pokazać pracodawcy co jest dla nas ważne i kluczowe. Przecież nie po to na początku robiłyśmy sobie analizę tego jak chcemy pracować, aby teraz o niej zapomnieć. Jeśli naszym celem jest rozwój to dobrze jest to napisać. Jeśli naszym celem jest stabilizacja zawodowa to też warto pokazać pracodawcy, że nie będziemy „skakać z kwiatka na kwiatek”. Tak sformułowany cel może brzmieć np.

CEL ZAWODOWY: Praca w pełnym wymiarze godzin, w której mogę dzielić się zdobytymi doświadczeniami, wymagająca ciągłego doskonalenia już zdobytych kompetencji i umożliwiająca rozwijanie i zdobywanie nowych.

3. Wykształcenie – Wykształcenie jeśli jest naszym atutem umieszczamy w cv tuż pod celem (ewentualnie tuż pod danymi kontaktowymi), ale jeśli nie jesteśmy dumne z naszego wykształcenia, bo uważamy, że na dane stanowisko mamy oficjalnie zbyt małe (jednak mimo to chcemy złożyć aplikację), to wykształcenie umieścimy po części związanej z doświadczeniem zawodowym. Szkoły, które ukończyłyśmy możemy uzupełnić o szkolenia i warsztaty, w których uczestniczyłyśmy.

Przy przytaczaniu ukończonych szkół zaczynamy od tych, które ukończyłyśmy, jako ostatnie. Jeśli mamy kilka szkół podyplomowych i studiów magisterskich to nie umieszczamy w cv liceum, ani podstawówki. Chyba, ze matura jest naszym jedynym wykształceniem, wtedy dobrze jest napisać, że ją mamy. Piszemy pełne nazwy uczelni wraz z kierunkiem (jeśli adekwatny do profilu stanowiska o jakie się ubiegamy) lub bez kierunków (jeśli totalnie nam nie pasują). Generalnie w cv umieszczamy to co stanowi „wzmocnienie”, atut nasz wobec innych kandydatów ubiegających się o pracę.

4. Doświadczenie zawodowe – piszemy chronologicznie od ostatniego po najstarsze. Jeśli pracowałyśmy na etaty, to nie ma problemu – wszystko mamy zapisane w umowach o pracę (daty od kiedy do kiedy wraz z zakresem obowiązków) oraz w świadectwach pracy.

Przy każdej pracy dobrze jest podawać ją w schemacie:

Data od – do               Nazwa pracodawcy – stanowisko:…….

Zakres obowiązków:

a) tworzenie…..

b) raportowanie….

c) nadzorowanie…. Itp.

Piszemy to co miałyśmy w zakresie obowiązków i dodajemy te czynności które wykonywałyśmy a których nie było w zakresie obowiązków. Jeśli ktoś np. pełnił rolę (nawet nieoficjalnie, ale przejmował część obowiązków kierownika – może napisać:

p.o. kierownika w zakresie prac:………….

Jeśli pracowałyśmy w systemie zleceń, wówczas możemy nasze doświadczenia zawodowe opisać następująco:

Data od – do               Praca na zlecenia na stanowisku głównej księgowej, obejmująca zakres następujących obowiązków:

a)……

b)……

c)….

w następujących firmach: XYZ, LTD consulting,……itd.

Data od – do               Praca na zlecenia na stanowisku asystentki księgowej, obejmująca zakres następujących obowiązków:

a)……

b)……

w następujących firmach: ABC consulting, ZZZ….itp.

Nie musimy powtarzać zakresu obowiązków, jeśli to samo robiłyśmy w różnych firmach.

5. Szkolenia i kursy – tu musimy powyciągać wszystkie dyplomy, jakie mamy, ewentualnie zwrócić się do poprzednich pracodawców o wykaz szkoleń w których braliśmy udział, bo każda nowo zdobyta kompetencja jest naszym atutem. Tu możemy mieć dużo (ale oczywiście wpisujemy to co nam pasuje do profilu stanowiska o jakie się ubiegamy, chyba, że chcemy pokazać naszą wszechstronność i łatwość nauki (np. jeśli w ogłoszeniu pracodawca zaznaczył „łatwość uczenia się” wówczas, możemy wpisać wszystkie kursy i szkolenia a na rozmowie kwalifikacyjnej jak zostaniemy o to zapytane wyjaśnić, ze chciałyśmy pokazać, że mamy różne zainteresowania i lubimy poszerzać swoją wiedzę. W kolejnych artykułach przedstawię wam jak można się dokształcać za darmo lub za pół darmo J

Szkolenia i kursy też wpisujemy chronologicznie od ostatnich, podając, kto je prowadził i gdzie je robiłyśmy.

5. Umiejętności dodatkowe – tu jest miejsce na przedstawienie naszych umiejętności, na które „nie mamy papierów” patrz część 4 „Mama wraca…”czyli wszystko to co potrafimy a może przekonać pracodawcę, że warto nas zaprosić na rozmowę!

6. Mocne strony –Ten punkt możemy dodać, ale nie musimy. Jeśli mamy dużo doświadczeń i kompetencji to niekoniecznie, ale jeśli nasze doświadczenia w pracy lub wykształcenie nie są jeszcze takie, z którego jesteśmy dumne – napiszmy to, co uważamy w nas za wartościowe i warte pokazania np. wysokie umiejętności analityczne (np. jeśli ubiegamy się o pracę np. księgowej), umiejętności interpersonalne (jeśli będziemy miały do czynienia z klientami) itp.

7. Zainteresowania/hobby –jeśli mamy swoje pasje, też warto napisać o nich w cv. Niejednokrotnie zdarza się, że od tego właśnie pracodawca zaczyna rozmowę, aby poznać nas lepiej. Jednak jeśli nie mamy pasji, lepiej takiego punktu nie umieszczać, bo naprawdę łatwo się pogrążyć jeśli trafimy akurat na znawcę filmów i kina radzieckiego a w hobby napiszemy – „kino rosyjskie”.

Na końcu życiorysu zawsze umieszczajmy standardową klauzulę (chyba, że pracodawca zaznaczy inaczej w ogłoszeniu):

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę (nazwa firmy) z siedzibą w (adres firmy) dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacyjnego, zgodnie z przepisami ustawy z 29.08.1997 o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z poz. zm.).

Pamiętajmy życiorys to nasz dokument i tylko my decydujemy o tym, co chcemy o sobie przekazać! Cv to twoja wizytówka.

Magdalena Wołkowicz
Life Advisor, Mentor&Coach
www.lifeadvisor.eu

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Powiązane Artykuły

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/rodzina/ftp/karieramamy/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
Ten artykuł ma 0 komentarzy

Dodaj komentarz

*