Śledź nas na Twitter

razem z 15 osobami

Bądź na bieżąco

Dołącz do 500 czytelników RSS

Wielki powrót – czyli Mama wraca do pracy (Część 5)

pół żartem pół serio przemyślenia doradcy zawodowego i spełnionej mamy robiącej karierę.

Część 5 – Życiorys
Poprzednio sporządziłyśmy sobie listę kompetencji i umiejętności, która przyda się nie tylko do skonstruowania dobrego cv, ale także do listów motywacyjnych, czy podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

O życiorysie będę pisała w skrócie, bo co osoba to życiorys i właściwie tak powinno być. CV, czyli z łaciny Curriculum Vitae, to dokument indywidualny dla każdego i tak powinien być traktowany. To nasza sprawa, co chcemy pokazać przyszłemu pracodawcy z naszego doświadczenia zawodowego i naszych umiejętności. Obowiązuje tylko jedna podstawowa zasada – to, co napiszemy MUSI być zgodne z prawdą. Reszta tj. układ treści, informacje – zależą wyłącznie od nas. Wyjątkiem są gotowe „formatki” cv, które przygotowują niektóre firmy w czasie rekrutacji. Tu niestety, nie mamy dowolności a informacje wpisujemy zgodnie z życzeniem potencjalnego pracodawcy. Także tzw. Europass – czyli życiorys europejski – jest „ustrukturalizowany”. Tam jednak gdzie pracodawca szukając pracownika prosi o życiorys – przygotowujmy go tak aby był jak najbliższy danej ofercie (ale o tym jeszcze będzie dalej).

Europass – co to jest? Europass jest plikiem dokumentów wymaganych najczęściej przez pracodawców zagranicznych, w którym przedstawiane są nasze kompetencje. Został przyjęty Decyzją nr 2241/2004/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie jednolitych ram wspólnotowych dla przejrzystości kwalifikacji i kompetencji.

Na Europas składają się dokumenty:

Jak wypełniać Europass-CV?

CV powinno być krótkie, najczęściej wystarczą dwie strony. Należy dostosować je do stanowiska, o które się ubiegamy i skoncentrować na tych informacjach, które wniosą ważne elementy do podania o pracę. Można pominąć te doświadczenia zawodowe, kursy lub szkolenia, które nie „pasują” do oferty, na którą chcemy składać aplikacje. Przygotowując Europass-CV, należy zachować strukturę formularza oraz podaną czcionkę i układ graficzny. Szczegóły, objaśnienia i linki poniżej.

https://europass.cedefop.europa.eu/europass/home/hornav/Downloads.csp

Europass Curriculum Vitae – formularz w języku polskim
Wskazówki dotyczące korzystania z formularza Europass CV
Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (ISCED)

Życiorys standardowy

Życiorys zwykle piszemy czcionką w rozmiarze 12 lub 11, i z takim akapitem, który umożliwia swobodne czytanie dokumentu i sprawia, że wygląda on estetycznie. Typ czcionki możemy wybrać dowolny (taki, jaki lubimy), ale raczej nie wybierajmy tych bardziej „artystycznych”, prostota – to klucz do ładnego dokumentu. W życiorysie koniecznie muszą pojawić się następujące elementy:

  1. Nasze imię i nazwisko oraz dane kontaktowe – Nie musimy tytułować tego dokumentu nagłówkiem typu „Życiorys” czy „Curriculim Vitae”, możemy to zrobić, ale nie powinniśmy w nagłówku zamieszczać „CV” – bo jest to skrót, a żadnych skrótów a dokumentach nie stosuje się. Dotyczy to również innych skrótów np. dotyczących miejsc pracy lub wykształcenia np. WSPSiZ – bo nie każdy rozumie co to znaczy. Nazwy piszemy pełne. Zwykle, aby ułatwić „zapamiętanie” nas przez pracodawcę nasze imię i nazwisko możemy wyróżnić tzw. „boldem” lub czcionką większą o rozmiar lub dwa.

Dane kontaktowe niekoniecznie muszą oznaczać pełny adres, jeśli składamy cv, w innym miejscu niż obecnie mieszkamy, to wystarczy podać telefoniczny numer kontaktowy i adres e- mailowy. Dla pracodawcy informacja, że szukając np. pracownika w Opolu ktoś ma adres zamieszkania w Szczecinie – może oznaczać dodatkowe komplikacje w postaci przeprowadzki pracownika, aklimatyzacji w nowym miejscu, braku bliskich, którzy zawsze stanowią wsparcie w sytuacji zmiany (jaką niewątpliwie jest podjęcie nowej pracy) itp. Pamiętajmy, że dane kontaktowe nie oznaczają danych meldunkowych! Nie mamy obowiązku wpisywać danych meldunkowych, tylko ewentualnie adres, pod którym przebywamy/ mieszkamy.

Pamiętajmy, że jeśli podajemy adres e- mail, to musimy zaglądać do naszej poczty, co najmniej raz dziennie, a nie sporadycznie jak np. jesteśmy u znajomych, którzy mają Internet. Oczywiście, ze coraz mniej ludzi nie ma dostępu do sieci, jednak lepiej jest nie podawać adresu e- mailowego, niż podać taki, z którego praktycznie nie korzystamy.

Często otrzymuję pytania – „A co z datą urodzenia?”. Oczywiście, że nigdzie nie ma obowiązku podawania daty urodzenia, stanu cywilnego czy liczby dzieci. Natomiast w niektórych przypadkach podanie daty urodzenia lub naszej sytuacji rodzinnej może stać się atutem. Są to przypadki, kiedy pracodawca poszukuje „osoby z dużym doświadczeniem pracy w….”, lub „osoby dyspozycyjnej”. Wówczas, nasz wiek potwierdza nasze doświadczenie zawodowe i życiowe. Natomiast osobie młodej, radziłabym w takiej sytuacji nie wpisywanie swojej daty urodzenia, bo osoba dwudziestokilkuletnia rzadko na „duże doświadczenie pracy”. Podobnie kwestia dzieci – o dyspozycyjności może świadczyć to, ze mamy dzieci już w wieku poza szkolnym… Osobiście jednak zawsze sugeruję aby takie rzeczy ewentualnie przedstawić pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej – kiedy czujemy że może to być atut lub nie, a w cv umieścić tylko dane kontaktowe.

Poruszając jeszcze kwestię naszego zdjęcia. Pracodawca nie ma prawa prosić nas o dołączenie fotografii do cv, wyjątki mogą stanowić uzasadnione wakaty np. hostessy, czy recepcjonistki, które stanowią „wizytówkę” firmy, chociaż osobiście uważam, ze to kompetencje a nie wygląd świadczą o nas. Zatem – dowolność – możemy dodać zdjęcie lub nie. Ważne jest jednak to, że fotografia powinna być aktualna, raczej „legitymacyjna” niż np. ładna fotka z wakacji i profilem powinniśmy być zwrócone w stronę tekstu. Np. jeśli na zdjęciu patrzymy w prawą stronę to imię i nazwisko oraz dane kontaktowe wpisujemy po prawej, a jeśli wzrok mamy skierowany w lewą to dane kontaktowe z lewej strony.

W następnej części – zagłębimy się w dalszą część naszego życiorysu.

Spełniona Mama, Żona i Pracownik

Magdalena Wołkowicz
Life Advisor, Mentor&Coach
www.lifeadvisor.eu

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Powiązane Artykuły

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/rodzina/ftp/karieramamy/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
Ten artykuł ma 0 komentarzy

Dodaj komentarz

*