Śledź nas na Twitter

razem z 15 osobami

Bądź na bieżąco

Dołącz do 500 czytelników RSS

Wielki powrót – czyli Mama wraca do pracy (Część 4)

pół żartem pół serio przemyślenia doradcy zawodowego i spełnionej mamy robiącej karierę.

Część 4. Odkrywanie potencjału ciąg dalszy

Ostatnio przedstawiłam Wam, jak trudna może być droga, zanim wreszcie znajdziemy swoje wymarzone miejsce zawodowe. Jednak nie każdy musi podążać metodą prób i błędów. Dzisiaj proponuję konkretne ćwiczenia, które pomogą przeanalizować to, co już umiemy i potrafimy, a czego nam jeszcze brak, aby móc starać się o pracę, o jakiej marzymy.

Na początek warto uświadomić sobie, że mamy różne kompetencje i je sobie wypisać. Odgrzebać wszystkie dyplomy, świadectwa pracy, opisy stanowisk pracy i zakresy obowiązków, a następnie sporządzić sobie listę tego, co umiem i potrafię:

1. Umiejętności tzw. twarde (to, na co mamy dowody) np.
– prawo jazdy
– dyplomy ukończenia kursów językowych
– dyplomy ukończenia kursów i warsztatów (komputerowe, księgowe, inne specjalistyczne)
– uzyskane certyfikaty

2. Kompetencje związane z wykonywanymi pracami (zwykle w opisie naszego stanowiska pracy i/lub w zakresie obowiązków). Tutaj też jest miejsce, aby przypomnieć sobie, jakie staże czy praktyki odbyłyśmy np.
– przygotowywanie dokumentacji do…
– nadzór nad…
– obsługa….
– kontrolowanie….itp.

3. Umiejętności tzw. „miękkie” (coś, co potrafimy robić, nauczyliśmy się sami, bo nas to interesowało, ewentualnie jest to naszym hobby, nie mieliśmy tego w zakresie obowiązków, ale i tak robiliśmy to w pracy, jednak nie mamy na to twardych, papierowych dowodów) np.
– szycie na maszynie
– umiejętność prowadzenia zebrań
– umiejętność sporządzania raportów

4. Kompetencje i wiedza wyuczona (może się zdarzyć, że ktoś lubi robić coś, rozwijać się w jakiejś dziedzinie niezwiązanej z tym, co robi zawodowo. Ma dużą, nabytą wiedzę z jakiegoś obszaru oraz umiejętności) np.
– pracuję/ pracowałam, jako księgowa, ale moje hobby to gotowanie i wymyślanie nowych potraw. Dużo czytam w tej dziedzinie, wiem skąd się biorą przyprawy, jak je łączyć itp. Można powiedzieć, ze jestem ekspertem. Właściwie spokojnie mogłabym opracować menu do małej restauracji i gotować w niej…

– pracuję/ pracowałam, jako trener, ale fascynuję się komputerami, informatyką i nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Zgłębiam to w wolnych chwilach i wiem, jakie nowinki techniczne mogą mi pomóc w pracy, dodatkowo interesują się nowoczesnymi metodami prezentacji w Internecie (podcasty, webcasty) itp., spokojnie mogłabym być ekspertem w zastosowaniu nowoczesnych narzędzi w pracy trenerskiej.

5. Cechy osobowościowe i predyspozycje. Każdy z nas dostał pewien potencjał z „natury”. Jedni są świetnymi obserwatorami i analitykami, inni są mówcami, jeszcze inni potrafią wszystko porządkować. W tym punkcie warto wypisać sobie to wszystko, co jest naszą mocną stroną. Zastanawiając się zadajmy sobie także pytanie – „Czy naprawdę to moja cecha, czy tylko tak o sobie myślę?” Jeśli mam wątpliwości, wystarczy zapytać bliskich – „Czy uważasz, że jestem dobrze zorganizowana?”.

Zatem przykładowe cechy:
– łatwość w nawiązywaniu nowych relacji
– umiejętność swobodnej komunikacji
– duża odporność na stres
– zmysł kompozycji

Przebrnęliśmy przez nasze ZASOBY, czyli to, w czym jesteśmy dobrzy. Teraz warto zastanowić się nad tym, co mnie MOTYWUJE/ motywowało w pracy. Motywatory mogą być różne np.

  – płaca?
  – zgrany zespół, na który mogę liczyć?
  – wyrozumiały, empatyczny szef?
  – możliwość ciągłego rozwoju i nabywania nowych umiejętności?
  – spokojna, stabilna praca?
  – dużo „ruchu” w sensie częstych wyjazdów służbowych i poznawania nowych osób?
  – wolność wyboru w sposobie realizacji powierzonych zadań?
  – konkretne rozwiązania, które mam stosować w pracy?

Odkrycie motywatorów i uszeregowanie ich od najważniejszych do mniej ważnych pozwala nam uniknąć błędu typu – robię to, co kocham ( w sensie wykonywania danej pracy), ale po kilku miesiącach nie mam ochoty na nic, bo pracuję sama w domu, a najbardziej motywuje mnie wspólna praca w zespole. Lub – robię to, co kocham, ale wynagrodzenie jest tak marne, że czuję się totalnie sfrustrowana, że nie starcza mi nawet na „waciki”. Albo – robię to, co kocham, mam fajny zespół, ale szef każe mi robić wszystko pod dyktando, a ja zrobiłabym to dużo lepiej gdyby pozwolił mi zadziałać po swojemu.

Jeśli macie ochotę na wykonanie bezpłatnego testu dotyczącego ukierunkowania życia zawodowego, opartego na zdolnościach, potrzebach, motywacjach i wartościach to wystarczy do mnie napisać a prześlę test osobom zainteresowanym drogą e- mailową: magdalena.wolkowicz@lifeadvisor.eu

Spełniona Mama, Żona i Pracownik

Magdalena Wołkowicz
Life Advisor, Mentor&Coach
www.lifeadvisor.eu

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Powiązane Artykuły

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/rodzina/ftp/karieramamy/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
Ten artykuł ma 2 komentarze(y)
 • desperado 28.03.2011 - Odpowiedz

  ja w tym artykule nie widzę zbioru praktycznych ćwiczeń, dużym odkryciem jest dla mnie że szycie na maszynie to umiejętność tzw „miękka”

 • Magdalena Life Advisor 28.03.2011 - Odpowiedz

  Może niefortunie użyłam słów kompetencje „twarde” i „miękkie” – chodziło mi o pewne odróżnienie tego co mogę udowodnić przyszłemu pracodawcy i tego czego nauczyłam się sama, bo np. lubię.
  Jeśli ktoś pracował jako np.krawcowa i ma na to „dokument” to zaliczyłabym do kompetencji „twardych”, ale jeśli szyłam dla znajomych i dorabiałam sobie w ten sposób to dla mnie są „miekkie” :-) ale to kwestia umiownego nazewnictwa..
  Jeśli dla Ciebie wszystko było jasne to mogę tylko pogratulować dużej samoświadomości siebie! To krok do wymarzonej pracy, bo poczucie własnej wartości, tego co mogę zrobić dla siebie i przyszłego pracodawcy jest kluczem na rozmowie rekrutacyjnej… ale o tym jeszcze napiszę :-). Zapraszam do kontaktu e- mailowego i wykonania testu dotyczącego ukierunkowania życia zawodowego! Pozdrawiam i dziękuję za komentarz

Dodaj komentarz

*