Śledź nas na Twitter

razem z 15 osobami

Bądź na bieżąco

Dołącz do 500 czytelników RSS

Twoje CV świadczy o Tobie … Sprawdź co pomyśli rekruter!

szukam_pracyIstnieje wiele utartych stwierdzeń dotyczących dobrze napisanego CV. Często rekruterzy przekonują, że po wyglądzie CV mogą odczytać nie tylko to, jakie mamy doświadczenie lub kompetencje, ale również mogą wiele powiedzieć o tym, jakimi jesteśmy osobami. Czy tak faktycznie jest? Czy z CV można czytać między wierszami, a jego wygląd świadczy o naszych cechach i sposobie bycia?

Pamiętajmy, że rekruterzy to też ludzie, tak jak i inni popełniają błędy percepcji, podlegają schematycznemu myśleniu i wyciąganiu wniosków w oparciu o jeden, czasem nieznaczący fakt. Nie trzeba się na to obrażać, ale trzeba o tym wiedzieć. Nie oceniam teraz czy i które poniższe stwierdzenia mają wartość diagnostyczną, ale wiem na pewno, że mogą się pojawić w głowie rekrutera w trakcie czytania CV i wpłynąć na ocenę naszej kandydatury do pracy.

Kilka przykładów wartych zastanowienia …

  • CV napisane na szablonie (bez zmian i dostosowań do konkretnej osoby) – kandydat jest leniwy lub nie miał pomysłu jak samodzielnie napisać dokument.
  • Zbyt dużo niekonkretnych i nieadekwatnych informacji – kandydat nie potrafi w sposób spójny i konkretny przekazywać informacji, tak samo niekonkretnie będzie się komunikować w pracy.
  • Bałagan i brak struktury w CV – kandydat jest nieuporządkowany, chaotyczny, nie potrafi działać w sposób strukturalny.
  • Błędy ortograficzne, interpunkcyjne, językowe – kandydat jest słabo wykształcony lub niechlujny, co może oznaczać, że tak samo niechlujnie będzie realizować zadania.
  • CV zbyt „ukwiecone” z dużą ilością ozdobników (kolorów, czcionek, logotypów, etc)– kandydat przywiązuje zbyt dużą uwagę do wyglądu, poświęca zbyt dużo czasu na rzeczy, które nie są priorytetami.
  • Zbyt długie, opisowe i mało syntetyczne informacje w CV – kandydat nie jest osobą o umiejętnościach analitycznych, nie potrafi syntetyzować informacji, pracować na danych.
  • itd. …

Jak zatem powinno być napisane dobre CV, żeby zamiast pomóc nam nie zaszkodziło? Oto kilka podpowiedzi:

OD STRONY TREŚCI I MERYTORYKI (czyli CO powinno być w CV?)

– rzetelne i prawdziwe informacje o doświadczeniu, wykształceniu, kompetencjach (wszystko co nie dotyczy pracy od razu wykasuj z CV, np. stan cywilny, miejsce urodzenia, narodowość, etc.; jedyne co można zostawić w tej kategorii to hobby, choć warto się zastanowić, czy świadczy ono o nas dobrze w kontekście danego stanowiska, np. miłośnik intensywnego nocnego życia będzie mile widziany na stanowisku Horeca Manager, ale już nie koniecznie na stanowisku Konsultanta w firmie podatkowej, gdzie wymagana jest dyspozycyjność, wyjazdy służbowe i pełne skupienie)

– każda pozycja w kategorii „doświadczenie” i „wykształcenie” powinna odpowiadać rekruterowi na pytanie CO (stanowisko/kierunek) GDZIE (firma/szkoła) KIEDY (okres pracy/nauki), to na początek, a dopiero dalej szczegóły – jeśli oczywiście wnoszą coś do wiedzy rekrutera – np. jeśli twoi pracodawcy nie są znanymi firmami rekruter z pewnością doceni informację w nawiasie o branży pracodawcy, np. (branża nieruchomości)

– krótka informacja, najlepiej w punktach, o zadaniach realizowanych na poszczególnych stanowiskach, ew. o osiągnięciach w danej roli (sama nazwa stanowiska niewiele mówi o zakresie umiejętnościach, odpowiedzialności, samodzielności i faktycznych wyzwaniach na stanowisku)

– sprawdzone i poważne dane kontaktowe – email, telefon (najgorszą rzeczą z punktu widzenia rekrutera jest tracony czas, jeśli więc będzie musiał sprawdzać numer telefonu np. stopce w mailu, nie zdobędziesz za to dodatkowych punktów, ponadto unikaj adresów mailowych typu: buziaczek1@… czy karolcia1989@… – już od początku pokazuj się z profesjonalnej strony)

– klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych

OD STRONY FORMY I ESTETYKI (czyli JAK powinno wyglądać?)

– czysto, przejrzyście i spójnie pod względem wyglądu (jedna czcionka na cały dokument, jeśli używasz punktów to konsekwentnie tych samych, ogranicz się do max. 3 wielkości czcionek, etc.)

– gdzie się da stosuj punkty – krótko i na temat, jest to sposób przyjazdy dla czytającego nasze CV, może szybko przejrzeć dokument i zdecydowanie więcej z niego zapamięta niż z fragmentów opisowych

– konieczna jest struktura – CV powinno być podzielone na bloki (np. wykształcenie, doświadczenie, szkolenia/umiejętności, dodatkowe informacje, języki) dobrze widoczne i oddzielone od siebie, tak aby rekruter mógł łatwo znaleźć konkretną informację, którą chce zweryfikować

– absolutnie nie musi być 1 strona, ale miej też litość dla rekrutera – pamiętaj, że osoba rekrutująca szuka w naszym CV konkretnych informacji, nie ma czasu na czytanie wielostronicowego dokumentu, w opisowej formie ze zbędnymi i nieadekwatnymi informacjami

… i to wystarczy !!!

A więc jeszcze raz – rekruterzy to też ludzie! Jeśli CV ich zmęczy (zbyt długie i nieczytelne), zdenerwuje (plik się „rozsypie” i będzie trudny do odczytanie), zajmie za dużo czasu (trzeba przejrzeć kilka razy żeby znaleźć konkretną informację) lub co najgorsze nie przyniesie konkretnych informacji zamkną je, przerzucą do folderu o nazwie ”NIE” i będą mieli nadzieję, że już nie będą musieli go więcej otwierać!

Zadbajmy o nasze CV mając świadomość, że jest to element budowania naszego wizerunku w oczach przyszłego pracodawcy. CV jest pierwszym krokiem budującym wizerunek, postarajmy się, aby zaprowadziło nas do kroku numer dwa i trzy i … i wreszcie do zatrudnienia.

Powodzenia w pisaniu i myśleniu jak rekruter !

 

Autor: Marta Remiszewska-Chudy, Ekspert obszaru zarządzania zasobami ludzkimi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Powiązane Artykuły

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/rodzina/ftp/karieramamy/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
Ten artykuł ma 0 komentarzy

Dodaj komentarz

*