Śledź nas na Twitter

razem z 15 osobami

Bądź na bieżąco

Dołącz do 500 czytelników RSS

Stara praca – nowa rzeczywistość. Powrót mamy do pracy.

Żyjemy w niezwykle dynamicznej rzeczywistości i w takiej rzeczywistość funkcjonują też nasi pracodawcy. Mija rok od urodzenia dziecka i pełna zapału wracasz do swojej firmy, na znane ci dobrze stanowisko. Przygotuj się na to, że przez ten rok, nie tylko twój maluszek zmienił się nie do poznania. Może okazać się, że twój pracodawca również zmienił się na tyle, że zajmie ci trochę czasu, aby na nowo nauczyć się swojej świetnie już znanej pracy.

Co mogło ulec zmianie i jak sobie z tym poradzić po powrocie do pracy?

1. Systemy informatyczne

Firmy coraz śmielej inwestują w nowe technologie, co przekłada się bezpośrednio na sposób pracy. Być może wystarczy, że odnowisz wygasłe dostępy do systemów, z których korzystałaś wcześniej. Może się jednak zdarzyć, że znany ci system już nie będzie funkcjonował i będziesz musiała nauczyć się obsługi nowego systemu (np. SAP) do obsługi zakupów, nowego systemu operacyjnego, czy choćby coraz bardziej popularnych systemów do obsługi pracowniczej (np. ocen okresowych, urlopów, etc). Poproś o krótkie wprowadzenie kolegę z zespołu, może dział IT prowadził szkolenia z nowego systemu, warto również poszukać szkoleń on-line i prezentacji na wewnętrznych stronach firmy.

2. Skład zespołu

Wracasz do pracy, a tu biurko obok zajmuje zupełnie nieznana ci osoba. Bywa i tak, że zmianie uległ cały zespół, a nowych osób jest więcej niż tych, z którymi żegnałaś się rok temu. Zacznij od zapoznania się z oficjalnym opisem zespołu przedstawionym przez twojego szefa lub szefową. Zapytaj o nowy podział obowiązków, jakie zadania przejęli nowi pracownicy i jak to wpływa na twoje stanowisko. Koniecznie przedstaw się nowym kolegom i koleżankom, nie czekając aż zrobi to szef. To pomoże wam zbudować nieformalne relacje. Pamiętaj, że dla nich to ty jesteś nowa, bo przecież nie znają twojej wcześniejszej historii zatrudnienia. Jeśli bezpośrednio współpracujesz z którąś z tych osób, koniecznie zorganizuj spotkanie, na którym na spokojnie omówicie wasze wzajemne zależności i oczekiwania.

3. Struktura organizacyjna firmy

Upewnij się, że znasz i rozumiesz nowe podziały obowiązków i zależności między twoją pracą, a działami, z którymi współpracujesz. Potwierdź z szefem/szefową jak zmiany wpływają na twój zakres obowiązków i czy zmienia to oczekiwania względem ciebie. Jeśli zmienią się twoi klienci wewnętrzni lub główni współpracownicy z innych działów, koniecznie porozmawiaj również z tymi osobami.

4. Dostawcy, partnerzy handlowi

Zanim skontaktujesz się z przedstawicielami nowych firm zewnętrznych zapoznaj się z wewnętrznymi ustaleniami w zakresie współpracy. Sprawdź umowy o współpracy, dowiedz się jak przebiegała dotychczasowa współpraca, jakie są oczekiwania względem nowych partnerów, dlaczego to oni zostali wybrani. Upewnij się również, czy nie zostały złożone jakieś nieformalne obietnice lub ustalenia na przyszłość, które to ty będziesz musiała wypełnić.

5. Cele firmy i twojego stanowiska

Zmianie ulegają nie tylko same firmy ale również ich otoczenie biznesowe. Mogło to spowodować, że cele strategiczne firmy oraz jej cele operacyjne również musiały się zmienić, aby utrzymać pozycję rynkową. Szczególnie jeśli pracujesz na stanowisku kierowniczym poświęć trochę czasu na zapoznanie się z bieżącymi celami firmy, twojego działu a także twojego stanowiska. Pozwoli ci to zrozumieć, czego będą od ciebie oczekiwać w najbliższym czasie i z realizacji jakich zadań będziesz rozliczana.

6. Szef/szefowa

I pewnie najtrudniejsza zmiana. Najtrudniejsza bo po pierwsze – personalna, a po drugie dotyczy osoby, która przynajmniej teoretycznie, ma największy wpływ na twoje funkcjonowanie w firmie. Pozostali członkowie zespołu mieli czas, aby zapoznać się z nowym szefem lub szefową i pewnie już wiele okazji, aby zaprezentować swoje talenty. Ty musisz ten czas nadrobić i dać się poznać, jako wartościowy członek zespołu. Staraj się dużo rozmawiać z nowa osobą, uczestniczyć w ważnych spotkaniach. Nie narzucaj swojej osoby, ale jednocześnie pokaż, że zależy ci na poznaniu oczekiwań względem ciebie i możliwości pokazania swoich zdolności i kompetencji.

W niektórych firmach dość popularne jest powiedzenie, że „jedyne co jest pewne to zmiana”. Jeśli pracujesz w takiej dynamicznej organizacji, zmiana nie jest już dla ciebie niczym nowym. Warto jednak przygotować się na nowy rodzaj zmiany, który spotka cię po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Wszystkie powyższe elementy będą bowiem nowe wyłącznie dla ciebie. Pozostali uczestnicy organizacji mieli już mniej lub więcej czasu na adaptację. To ty musisz „nadrobić” i w bardzo szybkim tempie poznać nową rzeczywistość. Nawet jeśli pracujesz w tej firmie od wielu lat, będziesz przez chwilę, jak nowy pracownik, który zadaje czasem „dziwne” pytania. Tylko od ciebie zależy jak szybko zaadaptujesz się do nowej rzeczywistości i znowu staniesz się „starą wyjadaczką” w swoim zespole.

Marta Remiszewska-Chudy

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Powiązane Artykuły

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/rodzina/ftp/karieramamy/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
Ten artykuł ma 0 komentarzy

Dodaj komentarz

*