Śledź nas na Twitter

razem z 15 osobami

Bądź na bieżąco

Dołącz do 500 czytelników RSS

11.11.2011 w Mama w pracy zespół_kariera_mamy 0

Ruszyła V edycja konkursu „Mama w pracy”!

Rozpoczęła się kolejna, piąta już edycja konkursu „Mama w pracy”, organizowanego przez Fundację Świętego Mikołaja wspólnie z dziennikiem Rzeczpospolita oraz instytutem badawczym MillwardBrown SMG/KRC. Zgłoszenia można przesyłać do 29 lutego 2012 roku. Udział w konkursie jest bezpłatny, a uroczysta Gala wręczenia nagród odbędzie się w maju.

Celem kampanii społecznej – prowadzonej przez Fundację Świętego Mikołaja od 2007 roku – jest zwrócenie uwagi na trudności Polek w łączeniu macierzyństwa z pracą zawodową oraz poprawienie standardów zatrudniania kobiet.

Młode matki – wśród czynników umożliwiających im spokojny powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – na pierwszym miejscu wymieniają wyrozumiałość pracodawcy. Coraz więcej polskich firm docenia zalety pracujących mam i stwarza im możliwość połączenia aktywności zawodowej z wychowaniem dziecka. Kobiety cenią sobie elastyczny czas pracy, pracę z domu czy na część etatu. Niestety, wciąż zdarza się się, że panie, które zachodzą w ciążę czy też wracają do pracy po urlopie macierzyńskim, spotykają się z brakiem zrozumienia ze strony pracodawcy.

Tegoroczna edycja konkursu rozpoczęła się 24 października, a przedsiębiorstwa chętne do wzięcia udziału mogą zgłaszać swój udział do 29 lutego 2012 roku. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest wypełnienie ankiet przez przynajmniej 15% zatrudnionych kobiet (min. 10 ankiet). Wyniki ankiet, wypełnionych anonimowo przez pracownice, zostaną zebrane w raport, który na zakończenie konkursu otrzyma każda z uczestniczących firm. Stanowi on informację zwrotną dla pracodawców, jak ich firmy postrzegane są przez pracujące tam kobiety.

„Obawy matek, które chcą powrócić do aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka, nie są bezzasadne. Obecnie, podczas konfrontacji z rynkiem pracy, okazuje się, że gruntowne wykształcenie, doskonałe predyspozycje zawodowe nie są wystarczającym argumentem w przypadku zatrudnienia kobiety. Ważne jest, aby stworzyć młodym matkom warunki, które pozwolą pogodzić pracę zawodową z macierzyństwem” – ocenia Karolina Błaszczyk, koordynatorka projektu z Fundacji Świętego Mikołaja.

Plebiscyt „Mama w pracy” z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Kapituła V edycji konkursu pozostała bez zmian i przedstawia się następująco:

 • Iwona Sroka Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych;
 • Radosław Mleczko – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej;
 • Piotr Gabryel – zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”;
 • Mirosława Grabowska – socjolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego;
 • Paulina Smaszcz-Kurzajewska – dziennikarka;
 • Ks. Marcin Brzeziński z Caritas Polska;
 • Karolina Błaszczyk z Fundacji Świętego Mikołaja.

Honorowy patronat nad akcją został objęty przez:

 • · Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych,
 • Business Centre Club,
 • · Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Patronatu medialnego udzielili:

 • Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPISS),
 • miesięcznik „Personel i Zarządzanie” (INFOR Ekspert),
 • serwis rekrutacyjny Pracuj.pl,
 • Radio PLUS – Miłego dnia!

Organizowany od 5 lat konkurs „Mama w pracy” promuje postawy prorodzinne i prokobiece w polityce kadrowej przedsiębiorstw. Adresowany jest do wszystkich firm, które angażują się w ideę równego statusu mężczyzn oraz kobiet na polu zawodowym. Organizatorzy chcą podkreślić, że kobiety łączące życie rodzinne z karierą zawodową są doskonale zorganizowanymi i lojalnymi pracownikami. Ponadto, organizacje wyróżnione jako przyjazne pracującym mamom, stają się pożądanym miejscem pracy i podnoszą wartość firmy. Do poprzednich edycji konkursu wpłynęły zgłoszenia od ponad 440 firm, których pracownice wypełniły łącznie
17 052 ankiety.

„Sytuacja kobiet, które jednocześnie chcą być matkami i realizować się zawodowo powoli się zmienia. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia. W naszym konkursie chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę na ten, aspekt życia każdej kobiety oraz przekonać pracodawców, że warto wprowadzać rozwiązania, które poprawią sytuację matek na rynku pracy. Mamy nadzieję, że kolejna edycja konkursu zgromadzi jeszcze więcej firm przyjaznych mamom. Zapraszamy wszystkie przedsiębiorstwa do udziału w konkursie” – dodaje koordynatorka.

Do IV edycji konkursu zgłosiło się 112 firmy, które przesłały 6429 ankiet.

Laureatem w kategorii „DUŻE FIRMY” została spółka:

 • Danone Sp. z o.o.

W grupie „ŚREDNIE FIRMY” najwyżej oceniono:

 • O.K. Centrum Języków Obcych Sp. z o.o. z Lublina

Natomiast wśród „MAŁYCH FIRM” statuetka powędrowała do:

 • Centrum Edukacji „OSKAR” z Olsztyna

Ponadto, kapituła konkursu wyróżniła 27 firm, które wpierają kobiety łączące macierzyństwo z rozwojem zawodowym.

Płatny dodatkowy urlop po urodzeniu dziecka, możliwość ustalenia dogodnych godzin pracy lub częściowej pracy w domu, opieka medyczna, przedszkole w firmie – to tylko niektóre udogodnienia stosowane w nagrodzonych przedsiębiorstwach.

Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu można pobrać na stronach internetowych Fundacji Świętego Mikołaja (www.mamawpracy.pl) oraz dziennika Rzeczpospolita (www.rp.pl/mamawpracy).

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Powiązane Artykuły

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/rodzina/ftp/karieramamy/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
Ten artykuł ma 0 komentarzy

Dodaj komentarz

*