Śledź nas na Twitter

razem z 15 osobami

Bądź na bieżąco

Dołącz do 500 czytelników RSS

Prawa mamy wracającej do pracy

Przed faktycznym powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim warto upewnić się, czy wiemy, jakie obowiązki wobec młodych mam ma nasz pracodawca. Poniżej przedstawiamy skrót najważniejszych praw, które przysługują mamie wracającej do pracy.

Pracodawca ma obowiązek dopuścić mamę do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jej kwalifikacjom zawodowym. Prawo gwarantuje jej zachowanie dotychczasowego poziomy wynagrodzenia, oraz wszelkie podwyżki, jakie miały miejsce w firmie w trakcie urlopu macierzyńskiego.

Ochroną powrotnego zatrudnienia nie są objęte mamy, których stanowisko pracy zostało zlikwidowane lub firma ogłosiła upadłość, a także mamy, z którymi pracodawca rozwiązuje umowę z winy pracownika.

Dodatkowo każda kobieta wychowująca dziecko do 4 roku życia może korzystać z następujących praw:

KARMIENIE PIERSIĄ. Mama karmiąca piersią dziecko po powrocie do pracy ma prawo do przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Czas przerw jest zależy od ilości godzin pracy dziennie. I tak:

– w przypadku mamy pracującej powyżej 6 godzin dziennie, na karmienie jednego dziecka przysługują dwie przerwy po 30 minut, w przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka przysługują dwie przerwy po 45 minut każda;- jeżeli czas pracy mamy karmiącej nie przekracza 6 godzin dziennie przysługuje jej jedna przerwa na karmienie: 30 – minutowa w przypadku karmienia jednego dziecka lub 45 – minutowa w przypadku karmienia dwojga i więcej dzieci;

– pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują.

Mama może złożyć wniosek, aby przerwy były udzielone łącznie.

DODATKOWE DNI WOLNE – 2 dni rocznie zwolnienia od pracy z tytułu wychowywania dziecka nie dłużej niż do ukończenia przez nie 14  lat, są to dni pełnopłatne.

PRACA W NADGODZINACH jest możliwa wyłącznie za zgodą mamy, podobnie jest z pracą w porze nocnej.

MAMA pojedzie w DELEGACJĘ wyłącznihttp://www.karieramamy.pl/wp-admin/post.php?post=1630&action=edite jeśli wyrazi na to zgodę. Bez niej pracodawca nie może wysłać pracownicy w delegację poza stałe miejsce wykonywania pracy.

URLOP WYPOCZYNKOWY – pracodawca nie może odmówić mamie wykorzystania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim. A po powrocie do pracy mamie przysługuje urlop wypoczynkowy zgodnie z ogólnie obowiązującym wymiarem, zarówno bieżący, jak i zaległy, jeśli nie został wykorzystany przed powrotem do pracy.

Marta Remiszewska-Chudy

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Powiązane Artykuły

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/rodzina/ftp/karieramamy/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
Ten artykuł ma 0 komentarzy

Dodaj komentarz

*