Śledź nas na Twitter

razem z 15 osobami

Bądź na bieżąco

Dołącz do 500 czytelników RSS

24.06.2011 w Centrum Kariery, Mama szuka pracy ewamj 0

Okiem Head Huntera – po drugiej stronie lustra (Cześć 1).

  • CV – wizytówką?

Jak większość specjalistów od rekrutacji mających wiele projektów, pracę rozpoczynam od przeglądu CV? Mam jasno określone twarde kryteria, które z resztą pojawiają się w ogłoszeniach i szukam osób, które by je spełniały. Otwieram CV i co wiedzę na ¼ strony mam informację, że Pan ma 33 lata jest kawalerem i że skończył liceum ogólnokształcące. Czy to naprawdę takie ważne z punktu widzenia poszukiwanej osoby, czyli Project Managera z kilkuletnim doświadczeniem?

CV powinno być wizytówką osoby, która ją wysyła, jeżeli w ogłoszeniu jest napisane, że osobna ma być dokładna, rzetelna i bardzo dobrze zorganizowana a w życiorysie takiej osoby znajduję brak chronologii, logiki i jasności informacji oraz literówki. To czy można o tej osobie domniemywać, iż jest dokładna i rzetelna?

Wygląd CV, może bardzo wiele mówić o samym autorze. Po dokumentach aplikacyjnych widać, czy osoba poświęciła trochę czasu na ich przygotowanie. Zwracam uwagę na to czy kandydat przeznaczył, choć minutę  na np. poprawienie daty w CV, czy już nie wspomnę o danych firmy w liście motywacyjnym(wielokrotnie dostajemy Listy Motywacyjne z danymi innych firm). To może świadczyć o pomyłce, braku czasu albo o braku motywacji kandydata do danej firmy.

Musimy pamiętać o tym, iż rekruter nie widzi osoby, ale widzi jej wizytówkę, czyli CV. To jest pierwszy kontakt z potencjalnym pracownikiem i to jak wyglądają dokumenty oraz zawarte w nim informacje są przepustką do dalszych etapów procesu rekrutacyjnego.

Czy jak szukam osoby na Project Managera to ważne jest dla mnie, że osoba ma 32 lata i że jest kawalerem i skończył liceum? Czy może ważniejsze, jest doświadczenie? Sukcesy? Szkolenia? Każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie na pytanie jak mnie będą oceniać, co zobaczy rekruter po otwarciu dokumentów aplikacyjnych. Trzeba pamiętać o tym, iż rekruter na każde CV ma ok. 2 minuty na przeanalizowanie danych. Czym CV mniej czytelne, tym większa szansa odrzucenia kandydata.

Postaram się teraz odpowiedzieć na większość pytań, które wpływają do nas.

Pytanie: Czy ważniejsze jest doświadczenie czy wykształcenie? Które powinno być pierwsze?

Odpowiem jak prawie każdy psycholog. To zależy.

Jeżeli osoba posiada wieloletnie doświadczenie związane z poszukiwanym stanowiskiem, to na pierwszym miejscu po tzw. danych personalnych powinna zamieścić doświadczenie. Jeżeli jednak ma bardzo ciekawe wykształcenie, związane ze stanowiskiem wręcz wymagane w ogłoszeniu może zamieści pierwsze wykształcenie.

Jeżeli osoba nie ma wielkiego doświadczenia, jest jeszcze studentem, to na pewno bardziej wskazane jest, aby osoba napisała tutaj w pierwszej kolejności wykształcenie.

Pytanie: Czy powinnam mieć imienny  adres mailowy , z którego wysyłam CV ?

Większość kandydatów nie zdaje sobie z tego sprawy, jakie mają adresy mailowe, i jak to jest spostrzegane przez rekruterów. W swojej pracy wielokrotnie miałam do czynienia z Kandydatami, którzy aplikowani na poważne stanowiska mając czasami adresy bardzo dziwne typu: kicia-78@buziaczek.pl. De facto nie jest to najistotniejsza informacja na temat przydatności i kompetencji kandydata do pracy na danym stanowisku, ale nie wygląda do profesjonalne, kiedy osoba ma piastować managerskie stanowisko przesyła CV z takiego adresu, lub taki adres wpisany jest do kontaktu w samym już CV.

Jest jeszcze jeden powód dla którego warto mieć adres mailowy który ułatwi naszą identyfikacje. Pomimo, że coraz więcej osób zajmujących się rekrutacją korzysta już z programów do zarządzania aplikacjami to jednak wiele firm prowadzi jeszcze rekrutację wykorzystując program pocztowy do zbierania dokumentów aplikacyjnych wysyłanych na dane ogłoszenie. Takie anonimowe adresy utrudniają odnalezienie w „tłumie„ CV odpowiednią osobę.

To utrudnia pracę, a to kandydatom powinno zależeć na tym, aby ich dokumenty aplikacyjne były czytelne i łatwo dostępne. Uważam, że każdy z nas powinien mieć adres mailowy związany z imieniem i nazwiskiem. Na szczęście, to już zanikający proceder coraz mniej kandydatów wysyła CV z niejasnych/dziwnych adresów mailowych.

Pytanie: Czy CV powinno mieć max 2 strony?

Może tutaj będę miała inne zdanie niż moje koleżanki czy koledzy po fachu, ale  uważam, że osoba, która ma  ok. 10 i więcej lat doświadczenia, aby CV było konkretne i rzetelne może mieć problemy z zmieszczeniem się na jednej stronie. Uważam, że lepiej wysłać 3 treściwe strony niż jedną gdzie może być za mało informacji, aby nasze Cv zainteresowało, rekrutera. To jest moja opinia, jako praktyka.

Pytanie: Czy w CV powinnam podać stan cywilny?

Nie.

Czy pisać w CV informacje o zainteresowaniach? Czy to jest takie istotne?

Generalnie, jak osoba ma zainteresowania to dobrze jak je zamieści. To może być dobry temat na tzw. otwarcie rozmowy rekrutacyjnej. Jeżeli jednak nie mamy zainteresowań, to na pewno bardzo dużym błędem jest wymyślanie ich na potrzeby CV. W swojej pracy spotkałam się z kandydatami, którzy zamieszczali hobby kolegi, czy wpisywali koszówkę, bo gdzieś usłyszeli, że jak się wpisze w zainteresowaniach sport grupowy to będzie to oznaczać, iż dobrze współpracują w zespole. Później już na samej rozmowie, dochodziło do niezręcznych sytuacji, kiedy to kandydat plątał się w zeznaniach ta temat przecież własnego hobby. Nie mamy nie piszmy.

Pytanie: Czy powinnam zamieszczać informacje o ilości posiadanych dzieci?

Nie, nawet nie powinno być takiej informacji.

Rekruter jest zobowiązany do dokonywania selekcji na podstawie kompetencji, kwalifikacji, umiejętności czy doświadczenia. Nie możne dokonywać wyboru na podstawie danych, które mogą dyskryminować jak płeć, status cywilny, kolor skóry, wiek itp., Dlatego takie informacje tylko zabierają miejsce informacjom bardziej istotnych z punktu widzenia samego procesu rekrutacji. A niestety bywa tak, że ¼ CV to wielkie zdjęcie, napisane wielką czcionką dane osobowe oraz właśnie podkreślania takich informacji, które z punktu widzenia rekrutera nie mają albo nie powinny mieć znaczenia.

Część dalsza nastąpi.

Ewa Mazurczyk-Jankowska

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Powiązane Artykuły

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/rodzina/ftp/karieramamy/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
Ten artykuł ma 0 komentarzy

Dodaj komentarz

*