Śledź nas na Twitter

razem z 15 osobami

Bądź na bieżąco

Dołącz do 500 czytelników RSS

Mama robi karierę, a kto zajmie się domem? Wystarczy kilka prostych rozwiązań.

Wiele kobiet, w momencie, gdy zostaje mamami, ma ambicje bycia mamą – doskonałą. Biorą na siebie wszystkie obowiązki związane z opieką nad dzieckiem oraz prowadzeniem domu. Efektem takiego podejścia często jest frustracja pojawiająca się po jakimś czasie, że mama nie ma czasu dla siebie, nie może się realizować i w jej życiu nie dzieje się nic poza zmienianiem pieluszek dzieciom.

Warto już od samego początku wprowadzić zasady, które pozwolą uniknąć późniejszych frustracji. Bądź mamą doskonałą, ale mądrze doskonałą. Pozwól sobie pomóc, a nawet wymagaj tej pomocy, zanim okaże się, że jesteś już tak zmęczona, że nie masz nawet siły o pomoc prosić. I pamiętaj … uśmiechnięta i pełna sił mama to najlepsza i właśnie doskonała wersja ciebie dla twojego maluszka.

Wystarczy być asertywną i pamiętać o kilku prostych rozwiązaniach:

1. Zatrudniaj „podwykonawców”

Przemyśl, czy nie warto zastosować w domu modelu, który w firmach sprawdza się od wielu lat. Jeśli chcesz wrócić do pracy i realizować się zawodowo, możesz zlecić część czynności domowych „podwykonawcom”. Taki outsourcing np. sprzątania, prasowania, wyprowadzania psa pozwoli uwolnić dużo czasu, który po powrocie z pracy możesz przeznaczyć na zabawę z dzieckiem. Oczywiście wiąże się to z kosztami, ale może warto wrócić do pracy i mieć czas dla dziecka, dzięki przeznaczeniu części pensji na „podwykonawców”.

2. Babcia lub dziadek – instytucja na wagę złota

Odbierze dziecko z przedszkola, czasem ugotuje obiad czy zrobi drobne zakupy. Angażujmy babcie i dziadków również do pomocy, przy czynnościach, które po prostu sprawią im radość, np. zakupy ubranek dla dziecka, gdy to już wyrosło, pójście z dzieckiem na spacer, tak żeby mama mogła chwilę zająć się domem. Ale nie tylko babcia może być pomocna w najbardziej intensywnych miesiącach. Mamy przecież rodzeństwo, kuzynów, ciocie i wujków, a także przyjaciół. Może wśród nich również znajdzie się ktoś kto od czasu do czasu poświęci trochę czasu i pomoże pracującej mamie.

3. Dziel obowiązki z partnerem

Wydaje się oczywiste, choć niestety nie wszyscy partnerzy dają się do tego szybko przekonać. Czasem sposobem jest wspólny podział obowiązków, tak aby każdy zadeklarował co w domu będzie robić najchętniej (lub najmniej niechętnie J ). Nie zmuszaj swojego mężczyzny do czynności, których nienawidzi, jeśli tylko podejmie się wykonywania innych „w zamian”.

4. Zakupy on-line

Przy tej ilości istniejących sklepów on-line nie ma już chyba produktów, których nie można by było kupić on-line. Zajęta mama polubi szczególnie sklepy z artykułami dla dzieci (wraz z rozwojem dziecka często kupujesz nowe śpioszki, butelki, czapeczki, etc) oraz supermarkety on-line (jesteś w stanie kupić tam większość artykułów spożywczych oraz domowych; pozostanie już tylko bieżące kupowanie pieczywa i świeżych warzyw i owoców.

Dodatkowo jeśli masz w domu miejsce do przechowywania warto kupować większe ilości, tak aby na dłuższy czas uwolnić głowę zapracowanej mamy od pamiętania o liście zakupów.

5. Gotuj na zapas

Jeśli dla dziecka nie gotuje niania i Ty nie jadasz obiadów w pracy, możesz w weekend ugotować posiłki na cały tydzień. Przygotuj wywar w bardzo dużym garnku i na tej bazie przygotuj trzy różne zupy, które później zamrozisz. Mięso z zupy to podstawa drugiego dania na dwa obiady, a na pozostałe może przygotować kotleciki do zamrożenia, itd. To tylko kwestia przestawienia się i sprytnego wykorzystywania jednej podstawy do przygotowywania kilku szybkich potraw.

6. Korzystaj z pomocy sąsiadów

Jest wiele czynności, które otaczający cię ludzie również wykonują i prawdopodobnie nie sprawi im problemu jeśli mieliby robić je „podwójnie”. Jeśli masz dobre relacje z sąsiadami porozmawiaj z nimi, że w najbliższych miesiącach po powrocie do pracy będziesz w trudnej sytuacji. Może zgodzą się np. brać twojego psa na spacer, jak i tak wychodzą ze swoim, kupować rano pieczywo, jeśli i tak codziennie chodzą do piekarni, czy odebrać twoje zakupy on-line gdy ty będziesz w pracy.

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Powiązane Artykuły

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/rodzina/ftp/karieramamy/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
Ten artykuł ma 0 komentarzy

Dodaj komentarz

*