Śledź nas na Twitter

razem z 15 osobami

Bądź na bieżąco

Dołącz do 500 czytelników RSS

17.07.2011 w Mamy Biznes zespół_kariera_mamy 2

Cykl Biznes Mamy – ekoTeko….czyli jak to się wszystko zaczęło.

Moja droga prowadząca do własnego biznesu jest mocno wyboista i trudna, ale pocieszam się, że tylko takie ścieżki prowadzą do pięknych i wartościowych miejsc. W końcu to co łatwo przychodzi, szybko odchodzi a nikt nie mówił, że będzie łatwo. Wiele mądrości ludowych powstało na okoliczność sytuacji, kiedy znajdujemy się na życiowym zakręcie i wierzę, że jest w nich dużo prawdy.  Ale do rzeczy…

Mam na imię Dominika, mam 25 lat, jestem mamą półtorarocznej Oliwii, partnerką życiową, panią domu (dość szumnie powiedziane bo akurat ta rola życiowa chyba najbardziej cierpi na moim wiecznym „niedoczasie”), studentką i od kilku miesięcy prowadzę wraz z moim mężczyzną  życia sklep internetowy ekoTeko.  Zdecydowanie przyznaję że mam niewiele  wolnego czasu, ale tylko taka forma pracy daje mi możliwość bycia z moją córeczką, wychowywania jej, towarzyszenia w codziennych odkryciach, pokazywania piękna tego świata i uczenia jej praw nim rządzących. A jak to się stało, że wpadliśmy na pomysł otworzenia ekoTeko?

Historia zaczyna się ponad dwa lata temu, kiedy to pięknego wiosennego poranka dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Byliśmy z Marcinem bardzo szczęśliwi ponieważ planowaliśmy dziecko już od jakiegoś czasu. Wiele osób był zdziwionych, że świadomie decydujemy się na założenie rodziny w tak młodym wieku, ale zawsze podskórnie czuliśmy, że chcemy być młodymi rodzicami. Niestety, błogosławiony stan przyniósł ze sobą wszystkie nieprzyjemne objawy i dość szybko zaczęłam źle się czuć. Lekarz uznał, że mój stan wymaga zwolnienia tempa i wypisał mi zwolnienie. Byłam w tym czasie zatrudniona na umowę o pracę więc przyjęłam tą informację dość spokojnie sądząc, że moja sytuacja materialna nie ulegnie zmianie. W końcu prawo pracy chroni kobiety w ciąży i gwarantuje 100% płatne L4. Jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy okazało się być zupełnie inaczej…

Mój pracodawca przyjął wiadomość o mojej ciąży i konieczności przejścia na zwolnienie dość chłodno, zaś po kilku dniach pobytu w domu przesłała sms-a, żebym przekazała kurierowi klucze do firmy. Później przyszedł czas wypłaty i okazało się, że na moim koncie znalazło się tylko 40% dotychczasowego wynagrodzenia. Dlaczego?  Ponieważ na umowę o pracę byłam zatrudniona jedynie na najniższą krajową a resztę wypłaty otrzymywałam umowami zlecenie z konta innej firmy.

Byłam załamana! Ciąża, wydatki na lekarzy, badania, wyprawka dla Maluszka, poród, nie mówiąc o codziennym życiu. Chciałam wrócić do pracy, ale mój pracodawca zasugerował mi dość jednoznacznie, że wolałby abym nie wracała już do firmy.  Pozostało nam intensywnie myśleć co zrobić, żeby jakoś przetrwać ten okres.

Stwierdziliśmy, że jedynym rozwiązaniem na połączenie roli matki i pracownika jest założenie własnego biznesu, w którym sama będę sobie szefem i nikt mnie nie wyrzuci ani nie powie, że praca jest ważniejsza niż dziecko. Pomysłów było mnóstwo, ale wszystkie napotykały na ten sam problem – pieniądze! Postanowiliśmy pozyskać środki z Unie Europejskiej, ale niestety nikt nie chciał docenić naszych projektów i wszystkie zostały odrzucone. Wreszcie przyszedł dzień, w którym los się do nas uśmiechnął!

Oliwka była już rok na świecie, kiedy udało nam się pozyskać środki na założenie firmy od Urzędu Pracy. Wtedy machina ruszyła! Zaczęła się praca twórcza związana z marketingiem, zamówienia, pierwsze umowy, kontakty handlowe, negocjacje…wszystko nowe i fascynujące.

Tak powstało ekoTeko czyli e-sklep z ekologicznymi zabawkami i akcesoriami dla dzieci. Ideą która nam przyświecała było stworzenie miejsca, w którym rodzice będą mogli znaleźć produkty dobre gatunkowo, bezpieczne, tworzone w zgodzie z naturą i poszanowaniem pracy ludzkiej. Ponieważ sami jesteśmy rodzicami i chcemy dawać dziecku to co najlepsze, przywiązujemy szczególną uwagę do jakości oferowanego przez nas asortymentu. Chcielibyśmy aby rodzice kojarzyli ekoTeko z wyselekcjonowanym towarem z najwyższej półki.

W naszym sklepie na www.ekoteko.pl można znaleźć najróżniejsze zabawki: kuchenki tekturowe, przytulanki z mięciutkiego bawełnianego materiału, rowerki ekologiczne, wózki dla lalek z wikliny, drewniane pojazdy, gry edukacyjne  oraz wiele innych. Chcemy również poszerzyć ofertę o praktyczne akcesoria i gadżety dla eko rodziców, już teraz można u nas kupić piękne torby ekologiczne od Coccon Couture oraz bardzo pomysłowy kalendarz – Notes 365, wydany w edycji limitowanej przez studio graficzne Temperówka. Zależy nam na oferowaniu zabawek innych niż wszystkie, oryginalnych, estetycznych i przyciągających dziecięcą uwagę.

Jesteśmy także zwolennikami wszelkiej formy rękodzieła i pragniemy aby ekoTeko było miejscem, które propaguje i wspiera artystów/artystki tworzących ręcznie zabawki i akcesoria dla dzieci i dorosłych. Obecnie można u nas kupić ręcznie wyplatane wózki wiklinowe i kołyski dla lalek. W krótce planujemy poszerzyć ofertę „hand made” o dodatki do domków dla lalek oraz o filcowe spineczki i torebki dla dziewczynek. To jednak nie koniec, więc jeżeli jesteś artystą/artystką tworzącą dla dzieci serdecznie zapraszamy do nawiązania współpracy (sklep@ekoteko.pl).

Przyznaje, że łączenie pracy z byciem mamą i do tego kończenie studiów (przede mną jeszcze napisanie pracy magisterskiej) nie jest łatwe i często opadam z sił. Jednak jest niezmiernie wiele plusów wynikających z posiadania własnej firmy. Sama planuje sobie dzień pracy i mogę go w pełni dostosować do rytmu, w którym funkcjonuje moje dziecko. Jestem w 100% wolna, a moim jedynym ograniczeniem jestem ja sama!

Polecam wszystkim taką formę pracy, bo pomimo trudów jakie ze sobą niesie jest ogromnie pasjonująca i dostarcza bardzo dużo satysfakcji.

Dominika

www.ekoteko.pl

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Powiązane Artykuły

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/rodzina/ftp/karieramamy/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
Ten artykuł ma 2 komentarze(y)
  • joanna 18.07.2011 - Odpowiedz

    Witam. Gratuluję pomysłu na biznes. Czy to się w ogóle opłaca?

  • Dominika 18.07.2011 - Odpowiedz

    Witam. Dziękuję :) Powiem tak, na pewno w początkowej fazie trudno liczyć na konkretne zyski, ale to tak jak w większości nowych biznesów. Widzę jednak duże zainteresowanie naszymi produktami, a wzrostowa tendencja sprzedaży pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość :)

Dodaj komentarz

*