Śledź nas na Twitter

razem z 15 osobami

Bądź na bieżąco

Dołącz do 500 czytelników RSS

09.05.2011 w Centrum Kariery anna.bajorek 0

Dzieci, porządki, obiadki i do tego jeszcze kariera?

24 h na dobę, czyli znacznie intensywniej niż jakikolwiek menadżer na świecie, zarządzasz skomplikowanym przedsiębiorstwem o nazwie Rodzina. Nie masz czasu dla siebie lub masz go bardzo mało. Jeżeli już skądś pojawią się wolne chwile, to z przyjemnością spędzasz ja na nic-nie-robieniu. Albo nadrabiasz relacje z partnerem lub ze znajomymi. A może włączasz film i cieszysz się, że udaje Ci się go obejrzeć do końca.

Z luksusu (!) posiadasz tylko lub aż zaufaną opiekunkę do dzieci, której przykazałaś, że dzieci to priorytet i nie obarczasz jej żadnymi dodatkowymi obowiązkami. Nie masz etatowej sprzątaczki, kucharki, ani suszarki elektrycznej do ubrań oraz nowej wersji odkurzacza, który sam sobie chodzi i sprząta. Masz za to ogrom roboty, np. z wychowywaniem prawie nastolatka, z którego coraz częściej wyłania się nieznany ci potwór. Dyskutuje jak dorosły i, o zgrozo, potrafi tak zripostować, że zastanawiasz się skąd on to potrafi. A może masz w domu zbuntowanego dwulatka. Jak się wkurzy to nawet rzucić krzesłem potrafi, ta mała, krucha istotka. Albo starasz się uporać z kilkudniową gorączką kilkumiesięcznego szkraba, który potrzebuje tylko ciebie i nieustannego kołysania na rękach.

W międzyczasie trzeba jeszcze zadbać o to, by w brzuchu nie burczało. Najchętniej zjadłoby się dwudaniowy, pięknie podany i opatrzony deserem obiadek. I ta ciągła gimnastyka – tu podnieś, tam odkurz, to pozbieraj, tam przesuń, zmyj naczynia, zrób zakupy. I w dzień i w nocy. Bo jeżeli jeszcze karmisz nocą, to się naprzekręcasz i nawstajesz do woli. Gdy masz partnera do pomocy to super, ale i tak pracy jest aż nadto dla dwojga. Jeżeli jesteś samodzielną mamą, to wszystko spada na twoje barki.

Skąd tu jeszcze znaleźć czas, miejsce i ochotę na sterowanie swoją karierą? Jeżeli przebywasz na urlopie związanym z opieką nad malutkim dzieckiem pewnie samo wspomnienie pracy kojarzy ci się ze stresem. A jeśli pracujesz i łączysz bycie mamą z pracą zawodową, to na myślenie o pracy po pracy najprawdopodobniej nie masz ochoty.

Nie napiszę, że musisz to robić, bo tak trzeba. Podam kilka powodów, dla których warto o swojej karierze myśleć:

 1. Nawet jeżeli w obecnej pracy wszystko wydaje się być w porządku, sytuacja lubi się zmienić bardzo szybko – często pracownicy jako ostatni dowiadują się o zmianach własnościowych, prywatyzacjach, przejęciach, które często generują zmiany restrukturyzacyjne czyli po prostu zwolnienia.
 2. A może w obecnej pracy wcale nie dzieje się dobrze i intuicja podpowiada ci, że trzeba ją zmienić. Tym bardziej powinnaś zakasać rękawy i zacząć działać bardzo intensywnie.
 3. Jeżeli jesteś mamą i przebywasz na urlopie związanym z opieką nad dzieckiem, nie wiesz, co zastaniesz po powrocie do pracy. Być może okaże się, że pogodzenie roli mamy i pracownika w obecnej pracy będzie trudne, bo pracodawca będzie miał kłopot z zaakceptowaniem twojej naturalnej roli mamy. A może już wiesz, że nie chcesz angażować się na cały etat lub szukasz rozwiązań na pracę w domu.
 4. Należysz do mam, którym narodziny dziecka dają niezwykłą siłę, moc i energię do wszystkiego i warto wykorzystać ją także do wprowadzania zmian w swoim życiu zawodowym.

Myśl o swojej karierze tak często jak się da i przy okazji różnych, codziennych sytuacji domowych. Tak jak myślisz o zaplanowaniu wyjazdu na weekend z dziećmi lub zrobieniu listy zakupów.

Zadawaj sobie następujące pytania:

 1. Czy to, co obecnie wykonuję w pracy czyni mnie szczęśliwą i zadowoloną z życia zawodowego? Co chciałabym robić zawodowo, aby czuć się zadowoloną z życia profesjonalnego?
 2. Czy w pracy czuję się sobą? Co musiałabym zmienić, aby czuć się sobą w pracy?
 3. Co przeszkadza mi w pracy? Czy jest coś związanego z pracą, co powoduje we mnie stres? Może są to relacje z przełożonym, albo lęk związany z powrotem po urlopie macierzyńskim lub sytuacja finansowa rodziny?
 4. Jaki są moje zawodowe marzenia, które chciałabym zrealizować i co mnie przed tym powstrzymuje?
 5. Dla jakich firm chciałabym pracować?
 6. Co mnie powstrzymuje przed zrobieniem dalszych kroków na ścieżce zawodowej?
 7. Kiedy ostatnim razem przeglądałam oferty na rynku pracy?
 8. Kiedy ostatnio byłam na rozmowie rekrutacyjnej?
 9. Czy mam aktualne CV?
 10. Co musiałabym przeorganizować w życiu rodzinnym, aby móc realizować swoje plany zawodowe?

Oswój się z myśleniem na temat kariery. Wpleć te rozmyślania w obiadki, porządki i dzieci. Jeżeli jakieś myśli i pomysły przychodzą ci do głowy, zapisuj je. Pamięć bywa zawodna i często trudno przypomnieć sobie, o czym myślało się pięć minut temu.

W międzyczasie wykonaj następujące czynności:

 1. Zaktualizuj CV
 2. Przeglądaj regularnie rynek pracy
 3. Dbaj o relacji z ludźmi, poczytaj o netoworkingu i pomyśl o swoich kontaktach w kontekście poszukiwania nowej pracy
 4. Zadbaj o swój wizerunek w Internecie – sprawdź jak wyglądasz oczami pracodawcy
 5. Od czasu do czasu wyślij aplikację i udaj się na rozmowę kwalifikacyjną, choćby tylko w celach treningowych
 6. Sprawdzaj trendy wynagrodzeniowe, aby wiedzieć ile warta jest twoja praca

Twoja kariera i twój rozwój zawodowy to po prostu kolejne rzeczy, które można zaplanować i realizować. Tylko najpierw zacznij o nich myśleć.

Anna Bajorek

http://www.karierakoncept.pl/

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Powiązane Artykuły

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/rodzina/ftp/karieramamy/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
Ten artykuł ma 0 komentarzy

Dodaj komentarz

*