Śledź nas na Twitter

razem z 15 osobami

Bądź na bieżąco

Dołącz do 500 czytelników RSS

Mamo, daj się polecić do wymarzonej pracy!

Przy obecnej sytuacji na rynku pracy, gdy mimo znaczącego poziomu bezrobocia firmy wielokrotnie nie mogą znaleźć odpowiednich pracowników na oferowane miejsca pracy, pracodawcy coraz częściej korzystają z nieformalnych form poszukiwania pracowników. Poszukując pracy trzeba więc mieć świadomość, że coraz częściej ogłoszenie nie trafi na łamy internetowych portali ogłoszeniowych bo wcześniej kierownik skutecznie znajdzie pracownika innymi kanałami. Jeśli zatem chcemy aktywnie i świadomie poszukiwać idealnego pracodawcy musimy efektywnie wykorzystywać te „nieformalne” kanały i dać się poznać zanim zrobią to inni.

Gdzie pracodawcy poszukują potencjalnych pracowników?

– portale z ogłoszeniami o pracę

– ogłoszenia w prasie lokalnej

– ogłoszenia na stronach internetowych pracodawcy

– media społecznościowe (wyszukiwanie kandydatów na LinkedIn, Goldenline, etc.)

– wykorzystanie baz firm rekrutacyjnych (warto zgłosić się do kilku firm i pozostawić tam swoje CV)

– proponowanie współpracy osobom poznanym np. w trakcie konferencji branżowych, w różnego rodzaju stowarzyszeniach, nieformalnych grupach branżowych

– wykorzystywanie poleceń od obecnych pracowników (często z wykorzystaniem ustrykturyzowanego programu nagradzającego udane polecenia)

– i wiele innych … zależnych od specyfiki stanowiska oraz kreatywności rekrutera …

Warto zadać sobie pytanie, czy z drugiej strony, my poszukując pracy również wykorzystujemy wszystkie z tych kanałów. Jeśli bowiem poprzestajemy wyłącznie na przeglądaniu ogłoszeń o pracę w Internecie, realnie tracimy wiele szans i ofert, o których nigdy się nawet nie dowiemy.

Większość „poza ogłoszeniowych” kanałów łączy jedno – opierają się na wykorzystaniu sieci kontaktów. Można więc powiedzieć, że skuteczne poszukiwanie pracy sprowadza się do dwóch kroków:

  1. Na bieżąco, nie czekając aż zostaniesz bez pracy, buduj sieć kontaktów zawodowych – buduj sieć w mediach społecznościowych, również z rekruterami z agencji rekrutacyjnych; wykorzystuj każdą okazję spotkania ludzi, którzy potencjalnie mogą być kiedyś twoimi szefami lub współpracownikami i swobodnie wymieniaj się z nimi wizytówkami; spróbuj nawiązać aktywną współpracę ze stowarzyszeniem zrzeszającym osoby z twojej branży; upewnij się, że twoi prywatni znajomi wiedzą czym się zajmujesz zawodowo, tak aby w odpowiednim momencie pomyśleli o tobie jako kandydacie do pracy; itd.
  2. A gdy już pojawi się potrzeba i będziesz szukać pracy – wystarczy odezwać się do tych osób i dać im sygnał, że jesteś aktywna na rynku pracy. Bez niepotrzebnej nieśmiałości powiedz, że rozglądasz się za nowymi wyzwaniami zawodowymi i masz prośbę, żeby pamiętali o tobie jeśli w ich firmach, otoczeniu pojawi się ciekawa oferta. Możesz również zaproponować, że już teraz („tak na wszelki wypadek”) wyślesz do nich swoje CV.

Pamiętaj droga mamo, że taki sposób dbania o swoją karierę nie ma nic wspólnego z nepotyzmem, czy nieetycznym wykorzystywaniem znajomości. W większości przypadków nawet jeśli jesteś „z polecenia” pracodawca i tak sprawdzi twoje kompetencje i nie pozwoli sobie na zatrudnienie cię wyłącznie w oparciu o dobre słowo twojego znajomego. Nie musisz więc mieć wątpliwości, że jest to wyłącznie efektywne wykorzystywanie specyfiki obecnego rynku pracy i odnajdywanie realnych szans dotarcia do ciekawego pracodawcy. Bądź pewna siebie i swoich kompetencji bo finalnie to i tak one będą decydujące w podjęciu przez pracodawcę decyzji o zatrudnieniu właśnie ciebie.

Marta Remiszewska-Chudy

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Powiązane Artykuły

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/rodzina/ftp/karieramamy/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
Ten artykuł ma 0 komentarzy

Dodaj komentarz

*