Śledź nas na Twitter

razem z 15 osobami

Bądź na bieżąco

Dołącz do 500 czytelników RSS

16.03.2011 w Centrum Kariery ewamj 0

Czy wpisywać w CV informację że byłam na urlopie macierzyńskim/wychowawczym?

Jeżeli jesteś mamą na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym, według prawa masz nadal status pracownika, czyli osoby zatrudnionej. Dlatego też okres ten powinnaś wpisać, jako lata pracy w danej firmie. Nie ma, więc potrzeby rozpisywania się, ile trwał urlop i kiedy.

Życiorys jest Twoją wizytówką, ale również przepustką do rozmowy rekrutacyjnej. Pracodawca powinien móc zweryfikować Ciebie jak i innych kandydatów na postawie twardych kryteriów, jakie osoba musi spełnić, aby dobrze wykonywać obowiązki na danym stanowisku, a nie dokonywać selekcji na podstawie tego czy dana osoba była, bądź jest na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Niestety zdarza się, iż selekcje CV robią niedoświadczone osoby i przez ich brak doświadczenia, czy zakorzenione stereotypy mogą odrzucić aplikacje, nie dając Tobie, jak i innym osobom korzystającym z urlopów macierzyńskich możliwości zaprezentowania się na rozmowie.

Pracodawca powinien podejmować decyzję o przyjęciu do pracy w oparciu o kompetencje
i wiedzę. Jego zadaniem powinno być sprawdzenie czy osoba pasuje do kultury organizacyjnej jak i do profilu stanowiska, a nie liczenie ile czasu kandydat spędził na urlopie macierzyńskim. Kandydat powinien być oceniany, bowiem pod względem swoich kwalifikacji a nie życia osobistego.

Pamiętaj jednak, że zanim wyślesz swoją aplikacje, musisz przeczytać dokładnie ogłoszenie
i sprawdzić stawiane w nim wymagania. W szczególności zwróć uwagę na długość wymaganego doświadczenia i porównaj te wymagania do rzeczywistego czasu Twojej pracy. Policz ile czasu przepracowałaś na danym stanowisku oraz ile czasu spędziłaś na urlopie macierzyńskim i/lub wychowawczym. Jeżeli większość czasu spędziłaś na urlopie niż realnie pracowałaś, to może się okazać, że masz za małe doświadczenie i po prostu nie sprostasz wymaganiom. Nie będzie to ani komfortowa sytuacja dla Ciebie ani dla Twojego pracodawcy. W takiej sytuacji powinnaś sobie odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, czy na pewno dam radę pracować na tym stanowisku i podołam obowiązkom z nim związanym należycie i w pełni profesjonalnie. Braki w Twoim doświadczeniu mogą, bowiem zostać zauważone w czasie wykonywania pracy i wtedy będziesz oceniana jeszcze surowiej i rezultacie możesz stracić pracę.

Dlatego warto rozmawiać i informować pracodawcę o urlopach macierzyńskich czy wychowawczych, ale nie w kontekście planów rodzinnych, a w kontekście doświadczenia zawodowego. Czy przerwa, jaką miałaś w aktywnej pracy, a co za tym idzie brak możliwości nabrania dodatkowego doświadczenia, jest czy nie jest przeszkodą do podjęcia danej pracy. Nie chodzi tutaj o fakt, że miałaś przerwę w aktywnej pracy, tylko o to, czy przerwa ta wpłynęła na Twoje kompetencje czy kwalifikacje.

Nie ma też, co ukrywać faktu przebywania na urlopach, ze względu na to, że jeżeli zostaniesz zatrudniona to będziesz musiała przedstawiać świadectwa pracy, gdzie znajduję się pełna informacja dotycząca urlopów zarówno macierzyńskich jak i wychowawczych.

Rekrutacja to nic niego niż sprzedaż czy negocjacje. Pracodawca sprzedaje swoją ofertę pracy a Ty swoje umiejętności, doświadczenie i wiedzę. Aby transakcja doszła do skutku muszą być spełnione oczekiwania obu stron. Dlatego też, pracodawca na rozmowie rekrutacyjnej patrzy przyszłościowo, co kandydat będzie robił w jego firmie za 5 lat, a i Ty również powinnaś patrzeć w szerszej perspektywie. Bo sam proces selekcji i późniejszego zatrudnienia nie daje Ci gwarancji sukcesu. Sukces osiągniesz wtedy, kiedy sprawdzisz się na danym stanowisku

Ewa Mazurczyk-Jankowska

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Powiązane Artykuły

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/rodzina/ftp/karieramamy/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
Ten artykuł ma 0 komentarzy

Dodaj komentarz

*