Śledź nas na Twitter

razem z 15 osobami

Bądź na bieżąco

Dołącz do 500 czytelników RSS

Aktywny urlop macierzyński – mamo, czas na rozwój kompetencji!

Wydaje się, że urlop macierzyński to czas, który poświęcamy wyłącznie naszemu nowemu członkowi rodziny. Jednak wielokrotnie okazuje się, że gdy nasze maleństwo zasypia na kilka godzin dziennie, po wypraniu pieluch i ubranek, posprzątaniu i ugotowaniu zupki dla dziecka, mamie pozostaje jeszcze trochę czasu. Warto ten czas zainwestować w siebie i swój rozwój zawodowy. Nikt bowiem nie powiedział, że bycie najlepszą mamą musi się wiązać z rezygnacją z własnego rozwoju i rozwoju kariery.

Poniżej proponujemy kilka aktywności, w które warto zainwestować te kilka godzin w tygodniu, można je wykonywać w domu lub zdalnie i być na „stand by” w razie pobudki dzidziusia.

  1. Doskonalenia znajomości języka obcego (we własnym zakresie – książki, programy TV, ćwiczenia testowe lub np. poprzez kursy za pośrednictwem Skype)
  2. Książki, czasopisma zamówione on-line, e-booki (warto rozejrzeć się za nowościami wydawniczymi w naszym obszarze zawodowym, urlop macierzyński może być świetną okazją żeby nadrobić zaległości w tym zakresie)
  3. Webinaria, kursy on-line zarówno merytoryczne, jak i z kompetencji „miękkich” (ich popularność rośnie szczególnie na zagranicznych uniwersytetach, dostępne również w polskich firmach szkoleniowych, doradczych, a także na portalach branżowych)
  4. Certyfikaty zawodowe (dobry czas na przygotowanie się merytoryczne do certyfikatu, który  możemy zdawać np. za 2-3 miesiące, gdy maluch trochę podrośnie)
  5. Dołączenie do grup dyskusyjnych np. na portalach społecznościowych, na stronach stowarzyszeń branżowych (śledzenie takich dyskusji może być inspirujące dla osobistego rozwoju, jest także dobrym pretekstem do nawiązania nowych znajomości biznesowych)
  6. Bieżące śledzenie rynku pracy (jak wygląda ruch na rynku w danej branży; czy są ciekawe oferty, na które potencjalnie mogę odpowiedzieć; którzy pracodawcy poszukują pracowników)
  7. Wysyłanie CV w celu weryfikacji swojej sytuacji na rynku pracy (nawet jeśli nie poszukujesz pracy, jest to dobry czas, żeby sprawdzić swoją „wartość” na rynku; wyślij kilka CV na szczególnie interesujące oferty, pójdź na spotkanie i sprawdź, na co rekruterzy będą zwracać uwagę, jaki dostaniesz feedback po spotkaniu – może to być cennym źródłem wskazówek, jakie umiejętności warto obecnie rozwijać w twoim obszarze zawodowym oraz tego, jak wypadasz na tle innych kandydatów)
  8. Spotkanie z innymi mamami na kawę (jeśli wybierasz się na kawę np. do popularnych ostatnio kawiarni dedykowanych mamom z dziećmi, poza rozmową o kupkach, kremach, zupkach itp. możesz również porozmawiać z innymi mamami na tematy zawodowe; może okaże się, że któraś z nich pracuje w podobnym obszarze i znajdziecie wiele wspólnych inspiracji, podczas gdy wasze maluszki będą się wspólnie bawiły)

Zachęcam gorąco do aktywności w trakcie urlopu macierzyńskiego. Oczywiście wiele zależy od naszego bobasa. Niektóre dzieci dają mamom więcej wolnego, inne nie pozwalają się odstąpić na krok. Warto jednak wykorzystać nawet te 30 min dziennie na inwestycję w siebie. Gdy wrócimy do pracy i będziemy musiały łączyć obowiązki zawodowe z macierzyństwem luksus pół godziny na literaturę fachową lub ćwiczenie języka może okazać się nieosiągalny.

Autor: Marta Remiszewska-Chudy

 

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Powiązane Artykuły

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/rodzina/ftp/karieramamy/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
Ten artykuł ma 0 komentarzy

Dodaj komentarz

*